list-motywacyjny-cv

CV i list motywacyjny

Jak wyróżnić się na tle innych kandydatów?


Poszukując wymarzonej pracy, każdy stara się stworzyć jak najlepsze CV i list motywacyjny, ale jak sprawić, by nasza dokumentacja zawodowa wyróżniła się na tle setek innych osób aplikujących na to samo stanowisko? To bardzo trudne pytanie i niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy życiorys i każdy list motywacyjny powinien być spersonalizowany. Co powinniśmy rozumieć przez słowo “spersonalizowany”? Przede wszystkim każde CV i każdy list motywacyjny powinien być tworzony pod konkretne stanowisko pracy i pod konkretną firmę – wysyłanie tego samego CV do 30 różnych pracodawców z pewnością nie przyniesie zamierzonego efektu. 

Z przeprowadzonych badań wynika, że rekruterzy poświęcają około 6 sekund na przeglądanie CV i listu motywacyjnego każdego z kandydatów. Pewnie wydaje Ci się, że to niemożliwe, a jednak takie są fakty. Masz bardzo niewiele czasu na zaprezentowanie siebie z jak najlepszej strony, dlatego musisz to wykorzystać. Własnie dlatego chcesz jak najlepiej uwidocznić to co ważne i właśnie dlatego wciąż jest dla Ciebie nadzieja. Wracamy do pytania zadanego w nagłówku: jak wyróżnić się na tle innych kandydatów? Poniżej znajdziecie parę wskazówek, które pomogą Wam wykorzystać te 6 sekund jak tylko się da.


Po pierwsze zarówno Twoje CV jak i list motywacyjny powinien być krótki, przejrzysty, czytelny.

W teorii to oczywistość, natomiast w praktyce często o tym zapominamy:

  • Tekst wyrównaj do lewej strony
  • używaj tej samej czcionki dla całego dokumentu
  • Używaj pogrubienia oraz wielkich liter do podkreślenia najważniejszych elementów

Postaraj się unikać bloków tekstowych a zamiast tego używaj wypunktowania oraz odpowiednich słów:

  • Używaj czasowników akcji: dowodzić, tworzyć, stać na czele, prowadzić
  • Używaj dokładnych liczb: 30 maili, 30 kg, 30 osób
  • Nazywaj dokładnie wykonywane czynności: kontakt telefoniczny, kontakt mailowy, rozmowy face to face, przenoszenie ciężkich przedmiotów rękoma

Umieszczaj najważniejsze sekcje na samej górze dokumentu:

  • Zależnie od stanowiska umieść wyżej to co najważniejsze: w niektórych przypadkach będzie to doświadczenie a w innych edukacja
  • Umieść 3 zdania podsumowujące Twoją cała karierę zawodową na samym początku swojego CV
  • Postaraj się zmieścić na jednej stronie. Jeśli nie jest to możliwe, wyrzuć zbędne sekcje takie jak hobby czy zainteresowania. 

Podsumowując, stosując się do wyżej wymienionych zasad Twoje CV powinno być krótkie, przejrzyste i czytelne a rekruter powinien w 6 sekund dostrzec wszystkie najważniejsze informacje. Zdajemy sobie sprawę, że wyżej wymienione rzeczy to oczywistość, jednakże wielu z nas zapomina o podstawach i za dużo czasu poświęca na szczegóły. Każdy chce zaprezentować się z jak najlepszej strony i powiedzieć o sobie jak najwięcej, ale mając 6 sekund należy ograniczyć się wyłącznie do podstawowych i kluczowych informacji.

Autor tekstu: Eurogetwork