praca-w-niemczech

Praca w Niemczech

Praca w Niemczech, właśnie na tym skupimy uwagę w tym artykule. Postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania: 

 

  • Kto może pracować w Niemczech?
  • Jakie profesje są najbardziej pożądane?
  • ile godzin tygodniowo pracuje się w Niemczech?

Obecnie Niemcy to potęga gospodarcza, co zdecydowanie potwierdzają statystki. Stopa bezrobocia w Niemczech to zaledwie około 3%. W miastach takich jak Hamburg, Monachium czy Berlin jest ona nawet jeszcze niższa. To natomiast tylko jeden z powodów, dlaczego wszyscy tak chętnie wyjeżdżają do Niemiec. Jeśli dodamy do tego świetne możliwości rozwoju i edukacji, świadczenia zdrowotne, jakich nie ma prawie nigdzie, i niskie koszty utrzymania na miejscu, to już mamy odpowiedź na jedno z wyżej zadanych pytań. Jeżeli masz kwalifikacje i potrafisz mówić po niemiecku, to nie będziesz mieć najmniejszych problemów ze znalezieniem pracy w Niemczech.


Kto może pracować w Niemczech? W skrócie to każdy, kto otrzymał zezwolenie na pobyt w Niemczech, ma prawo otrzymać zatrudnienie. 

 

Jednak warto pamiętać o tym, że istnieją pewne ograniczenia, na które wpływ ma nasze pochodzenia i ustalenia rządowe między poszczególnymi państwami. Dobra wiadomość dla nas jest taka, że każdy obywatel krajów EU i EEA, czyli Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego może bez żadnego zezwolenia pracować w Niemczech. Jedyne co musisz zrobić, w przypadku gdy mieszkasz w Niemczech, to zgłosić swoje miejsce zamieszkania w miejscu do tego przeznaczonym. 

Problem pojawia się wtedy, gdy nie jesteś obywatelem EU, wtedy potrzebna jest Visa. Może to być Visa związana z krótkim lub dłuższym pobytem, zwróć jednak szczególną uwagę na rodzaj potrzebnej Visy. W innym wypadku może okazać się, że po 3 miesiącach musisz niestety opuścić kraj i porzucić pracę, którą tak bardzo polubiłeś/polubiłaś. Pamiętaj, że jeśli jesteś obywatelem Kanady, Japonii, Izraela, Australii, Nowej Zelandii czy Republiki Korei to możesz bez problemu przeprowadzić się do Niemiec i podjąć zatrudnienie.

Godziny pracy w Niemczech

W normalnym wypadku Niemcy pracują 5 dni w tygodniu, zazwyczaj pracują oni 38 godzin tygodniowo. Soboty i Niedziele są wolne, ale prawo pracy w Niemczech jest bardzo elastyczne i wszystko oczywiście zależy od Twojej umowy z pracodawcą. Według niemieckiego prawa pracy możesz pracować nawet 48 godzin tygodniowo. 

Autor postu: Eurogetwork

 

 

Jak znaleźć pracę w Niemczech?

Istnieje wiele sposobów poszukiwania pracy, my oczywiście w pierwszej kolejności polecamy kontakt z nami. Oprócz tego możesz śledzić nasze oferty pracy za granicą. Dodatkowo zachęcamy do polubienia nas na Facebook, gdzie stale wrzucamy nowe oferty pracy w Niemczech.

Jakie profesje są pożądane w Niemczech?

Już na samym początku warto wspomnieć, że znalezienie pracy w Niemczech nie powinno stanowić problemu dla nikogo. Niezależnie od tego czy masz dwadzieścia czy pięćdziesiąt lat i czy jesteś budowlańcem czy cieślą. Możemy jednak wymienić zawody, które są pożądane bardziej niż inne. Obecnie najbardziej pożądanym pracownikiem na rynku niemieckim są budowlańcy, specjaliści IT oraz pracownicy służby zdrowia. Niemieckie społeczeństwo starzeje się bardzo szybko i mieszka tam wiele ludzi, którzy nie są ani nie będą już zdolni do pracy. Tym sposobem powstają ogromne braki personelu, przede wszystkim w sektorze świadczeń zdrowotnych, ale też w wielu innych sektorach. Co przez to można rozumieć? Ilość miejsc pracy w Niemczech nie zamierza spadać, a wręcz przeciwnie. Niemcy to również globalny leader w sektorze produkcji pojazdów, dlatego też szukamy specjalistów z tej branży prawie wszędzie.